Erkeklerin değil ama kadınların sosyal medyada meme sansürü yediği bir dünyaya aşinayız. Öyle bir sansür ki bu, kadınların çocuklarını emzirmesi bile “tuhaf”, “ayıp” gibi sıfatlarla anılıyor. Oysa bundan doğal ne olabilir?

İki çocuk annesi Natalie McCain de çocukları ihtiyaç duyduğunda toplum içinde emziren kadınları fotoğraflamış. Bu siyah-beyaz serinin adı ise amacını oldukça net ifade ediyor: “ Her Zaman, Her Yerde: Toplum İçinde Emzirmeyi Normalleştirmek.”

Mccain şöyle diyor: “ Bu görüntüyle ne kadar çok insan karşı karşıya gelirse, bu o kadar çok normalleşir. Kadınlar ilgi çekmek için toplum içinde emzirmiyor. Bu fotoğrafları övgü almak için paylaşmıyor. Paylaşıyoruz, çünkü çocuklarını emziren gelecek neslin işini biraz daha kolaylaştırmak istiyoruz.”

Fotoğraf serisinin amacı, toplum içinde çocuk emzirmeyi normalleştirmek ve bunun için insanlara bu görüntüyü daha çok göstermek gerekiyor. “Eğer emziren bir anneyseniz, dışarı çıkın ve dünyaya bunu gösterin” diyor Mccain. Kendi fotoğraflarını paylaşarak seride bulunmayan anneleri de teşvik ediyor.

Çektiği fotoğrafları, fotoğrafın hikayesiyle birlikte paylaşan sanatçı, bu seriyle insanlara toplum içinde emzirmenin ne kadar doğal ve normal olduğunu anlatmak istiyor.

“Ayaklanmış bir çocuğu emzirmek, bir bebeği emzirmekten çok daha zorlu. Sonuçta bu çocuklar vahçi bir hayvan gibi ve onları gizli gizli emzirmek her zaman kolay olmuyor.”

“Bir bebeği ya da çocuğu emzirmek, beslenmesi gerektiği anlarda onları beslemek demektir. Bu, sizin hareket halindeyken bir şeyler yemenizden farklı değil. Bu bazen ufak tefek atıştırmalar olurken, bazen bir emzirme seansı olur. Diğer zamanlarsa bir konfor ölçüsüdür.”

“Diğer annelere bunu bir sorun olmadığını göstermek için toplum içinde emziriyorum. Eğer istemiyorsanız, saklanmak zorunda değilsiniz.”

“Emzirmek için durduğumuz her an, birlikte yaşayabileceğimiz bir an için fırsattır. Etrafımızda neler olup bittiği ise önemli değildir.”

“Aç bir bebeğin karnı doyurulmalıdır, üzgün bir bebek sakinleşmeye ihtiyaç duyar, korkmuş bir bebek ise güvende hissetmeye. Nerede olursa olsun.

“Örtünmemin istenmesi, benim için de başkası için de utanç verici. Bana çok saçma geliyor. Bana böyle yaklaşacak cesareti nereden buluyorlar? Cevabım ise “hayır, örtünmeyeceğim. Lütfen kendi işinize bakın.” Bu benim kibar versiyonum. Diğer versiyon ise çok basit “S*ktir git.”

CEVAP VER

2 × 2 =