STORYTELLING (HİKAYELEŞTİRME)

Storytelling (hikayeleştirme) çok duyduğumuz ama ne olduğu hakkında pek bir şey duymadığımız bir konu. Pazarlamasyon’un Social Influencers listesine bakarken çok sevdiğim Barış Özcan’ı gördüm. İsminin altında ise ne CEO ne yönetici ne de başkan yazıyordu. İki kelime: Hikaye Anlatıcı. Birisini hikaye anlatıcı olarak tanıdığımızda ne düşünürüz?
Madem Barış Özcan’dan bahsettim, tanımayanlar için storytellinge ondan bahsederek giriş yapayım. Barış Özcan, sosyal medya ve danışmanlık deneyimleri olan şimdi ise Youtube kanalıyla sanat,tasarım ve teknoloji hikayelerini anlatan bir influencer. Onu sıradan bir Youtuber’dan ayıran, içeriklerinin de sunumu kadar güçlü olması.

Hikaye, bir stratejiyle bütünleşmelidir.

Dijital storytelling, bilgisayarı olan herkesin yapabileceği bir şeydir. Hikayenizi teknolojik araçlarla anlatmanın adıdır. Ama başarılı bir dijital storytelling, önce iyi bir hikayeye ihtiyaç duyar. Anlatıcı bu hikayenin temel düşüncesini belirlemeli, kendi akış açısını yansıtmalıdır. Dinleyicilerin dikkatini toplayacak anahtar sorular bulundurmalıdır. Bu sorular, hikayenin başında sorulabilir ya da sonunda sorularak konuyla ilgili daha da düşündürmeye yönlendirebilir. Dinleyiciyle duygusal bağ yaratmalıdır, her zaman bu olmaz ama olursa süper olur. 🙂 Çünkü dinleyiciler dinledikleri hikayeleri ne kadar kişiselleştirebilirse hikayenizin gücü ve etkisi o kadar artacaktır.
Ve sizi diğerlerinden ayıran bir sihir, özgünlüğü yaratacak o en önemli parça.O parçayı bulmalısınız. Sesinizin tonu, kurgu şekliniz, sorularınız gibi farklılaşabileceğiniz bir yer.
Tüm bunları göz önüne aldığınızda Barış Özcan’ın neden Social Influencers listesinde olduğunu anlayabilirsiniz. Hatta gelin, yazıya onun videolarından biriyle küçük bir ara verelim. 🙂

Peki reklam ve pazarlama dünyasının storytelling ile ilişkisi?

Ürün ve markaların akılda kalıcı olması için birçok strateji denenir ve dönem dönem trendler değişir. Hikaye ise her dönemin içindedir. Çünkü her şey bir hikayeyle başlar. Markalar için önemli olan insanların yakalayacağı, kendini bulacağı, etkileyici hikayeleri kurgulamaktır. Çünkü her hikaye değil, etkileyici bir hikaye akılda kalır. İnsanlar hikayenizi severse, paylaşır. Reklamlardan kaçan insanlara kendinizi paylaştıracak kadar sevdirebiliyorsunuz düşünsenize? 🙂
Güçlü hikayenin sınırları aştığının birkaç örnekle devam edelim yazıya.

 

Sosyal medya hesaplarımızı dolduran bu videonun Hong Kong’ta bir hayat sigortası şirketine ait olduğunu biliyor muydunuz?

Ariel’in Hindistan’daki bu reklamını uzun süre paylaştık ve konuştuk.

Çünkü bizim için bunlar sadece ürünü ve fiyatı gösteren bir reklam değildi. Bizi içine çeken hikayelerdi. Sonunda gördüğümüz marka adları da bizi kızdırmadı, aksine markaları tebrik ettik. Böyle işler görmek istiyoruz dedik. Yani bizim hikaye anlatımına verdiğimiz kadar, markalar da öenm vermeli. Hepimizin anlatıcı olduğu sosyal dünyada önce iyi bir dinleyici olmalı ve sonra kendi hikayesini yaratmalı. Son örneğim bu işi çok iyi yapan THY’den. ‘Türkiye’de uçmadığımız tek bir nokta kalsa, dünyada en çok noktaya uçmuşuz ne fayda?’ diyebilmek, insanların sohbetine dahil olmak, onların ‘Türk markası ama bize ne fayda?’ kuşkularına naif bir cevap gibi. İçgörüyü alıp insanların sevgisini kazanacak şekilde anlatabilen ve sonuna kadar izlettiren bir hikaye.

Daha ne olsun? 🙂

CEVAP VER

9 − 3 =