SNAPCHAT VS. INSTAGRAM

Snapchat ve Instagram, birbirleriyle yarışan uygulamalardı. Uygulamalardı diyorum çünkü son zamanlarda birisi giderek öne çıktı ve giderek yerini sağlamlaştırdı. Ben söylemesem de sanırım tahmin edebilirsiniz. Instagram, hikayeler özelliği ile Snapchat’e karşı başlattığı savaşa canlı yayın ve son olarak Snapchat’in en sevilen özelliği olan filtrelerle devam etti. Fotoğraf uygulaması olarak oldukça sevilen Instagram’ın bu yenilikleri başta herkese yabancı  gelse de çok sevildi ve Snapchat’in tahtını salladı.

Hangi formatın ne kadar ilgi çektiğine bir bakalım.

Instagram- Snapchat savaşı

Snapchat dikey hikaye formatını bulmuş olabilir ama Instagram’ın klonu günlük 200 milyon kullanıcıyı geçti ve reklam verenlere de portre modunda reklam yaratma imkanı verdi. Instagram’da 400 milyon aktif kullanıcı var ve 200 milyonu yani yarısı Instagram hikayesi görüntülüyor. Snapchat ise 158 milyon aktif kullanıcıya sahip olduğunu ve kullanıcıların uygulamada 25-30 dk arasında vakit geçirdiğini söyledi.

Gelelim reklam veren tarafına. Instagram, bir kampanyanın sonuçlarını gizli olarak paylaşmış. Instagram reklamları 1000 kişi başına maliyette $4 iken Snapchat $8.50. Nerdeyse yarı yarıya. Tabi ki sadece bir kampanyadan yola çıkarak değerlendirme yapmak yanlış olabilir, Snapchat reklam maliyeti olarak başka kampanyalarda daha az ya da çok maliyetli olabilir. Ancak bu sonuç da oldukça düşündürmekte.

Bu özel kampanyada, iki platformda da 400.000 ile 450.000 arasında gösterim elde edilmiş. Ancak reklamı sonuna kadar izleyenler Instagram’da %4.5  iken Snapchat’te %3.5.

Yanında Facebook gibi bir destek de bulunduran Instagram, reklam teknolojisi ve hedefli reklamlar yaratma konusunda daha başarılı. Bu durumda  Snapchat karşısında yine kazanan durumunda.

Biraz da Snapchat’in kazandığı yöne bakalım. Reklam türlerinden bahsedecek olursak, ‘hikayeler’ gibi ilgi çekici bir alanı  tüm reklam verenler merak etmişti. Facebook reklam türleri konusunda oldukça ön planda bir uygulama. Kullanıcıların dikkatini haber kaynağından, sağ tarafta ya da mobilde çekebiliyor ve reklamlara büyük bir yer ayırıyor. Instagram ise Facebook’un  farklı reklam türünü denediği bir alan oldu. Hikayeler arasında geçişlerde reklam çıkıyordu. Snapchat ise  bu reklam türünün yanında, en iyi yayıncıların yönettiği hikayelere yer veriyor. Yani, hikayeler arası geçişlerin yanında, Buzzfeed, The New York Times vb. yayıncıların ayrı bir alanı bulunuyor. Bu da kullanıcıların kendi istekleriyle bu hikayeleri takip etmesine neden oldu ve reklam algısını kırdı.  Sonuçta, yeni bir reklam türü yaratan Snapchat, bu konuda Instagram’a kıyasla daha önde.

 

Sonuç olarak reklam veren bazında baktığınızda, bir Snapchat ortağı iseniz fark yaratabilirsiniz ama değilseniz, Instagram zaman ve mali kaynaklarınızı yatırmak için uygun bir yer.

 

Bu durum Snapchat’e tahtını kazandırmaya yetebilir mi sizce?

Ben Snaphat’in eski bir kullancısı olarak hayır diyorum… 🙂

kaynak

CEVAP VER

16 − fifteen =