Günümüzde bir web sitesinin responsive (duyarlı) tasarım olması oldukça önemli. Responsive tasarım, içerisinde başlı başına önemli olan tipografi konusunu da içeriyor. Farkına varmamız gereken ilk adım ise, bu konuda tasarımcının ve yazılımcının birlikte çalışması gerektiği. Bu yazıda bazı temelleri anlatarak bu ortak çalışmaya yardımcı olmayı amaçlıyoruz.

Öncelikle, iyi bir tipografinin ne olduğundan bahsedelim. İyi bir tipografi, oldukça sübjektif bir konu gibi gelebilir. Tipografi, bir metnin görünüşüdür. Bir insanın görünüşünü etkileyici kılan belli başlı özelliklerin olması gibi, metnin de görünüşünü etkileyici kılan bazı özellikler vardır. İyi bir tipografi, metnin iletişim amacını yerine getirerek okuyucuyu metne odaklar. İyi bir tipografi, bir duygu taşımalıdır ve okuması kolay olmalıdır. Bu aşamada dört temel unsur söz konudur:

– Font ailesi
– Font büyüklüğü
– Satır Aralığı
– Metin ölçüsü

Okunabilir Metin Sanatı

Herhangi bir projedeki ilk adım, metnin yazı tipi boyutu, hat yüksekliğini ve genişliğini ayarlamaktır. Sayfanız mümkün olduğunda h1, h2, h3 elementleri, gövde metni, alt metin içermelidir. Sayfanız ne kadar öge içerirse, bir şema gibi düşünüp düzenlemesi o kadar kolay olur. Metninizin ölçülerine karar verdiğinizde mümkün olduğunca gerçek metin kullanarak denemeye çalışın. Hazır metniniz yoksa, Lorem Ipsum yerine herhangi bir içerik sitesinden metin alarak kullanın. Bir okuyucunun gözleriyle ekran arasındaki mesafe her cihaz için farklıdır. Bu yüzden kendinizi okuyucunun yerine koymaya çalışın, mobilden ve masa üstünden giriş yaparak kullanıcı deneyimini yaşayın.

– Metni okumak için konsantre olmanız gerekiyorsa,
– Okurken gözlerinizi açma gereği duyuyorsanız,
– Ekranı büyütme, yakınlaştırma isteğiniz varsa, fontunuzun olması gerekenden küçük olduğu anlamına gelir.

– İçeriği okumak yerine harflerin formlarını fark etmeye başlıyorsanız,
– Tek seferde sadece bir ile üç kelime okuyabiliyorsanız,
– Uzaklaştırma dürtüsüne sahipseniz, fontunuzun olması gerekenden büyük olduğu anlamına gelir.

– Metni okurken kafanızı çeviriyorsanız,
– Okurken konsantrasyonunuzu yitiriyorsanız, bu metin ölçünüzün büyük olduğu anlamına gelir.

– Metin, bir sonraki satıra geçtiğinde, kesilmiş gibi hissediyor ve bu sizi rahatsız ediyorsa,
– Gözleriniz hızla sağa-sola çevrilmekten yoruluyorsa, bu metin ölçünüzün kısa olduğu anlamına gelir.

– Metin yoğun geliyor ve yanlışlıkla okumanız metinler kayıyorsa, satır aralığı oldukça dar,
– Sözcüklerin ve satırların arasındaki boşluktan rahatsız oluyorsanız satır aralığı geniş demektir.

Bir diğer konu, font ailesinden bahsedelim. Font ailesi demek, harflerin, sayıların, sembollerin sahip olduğu benzersiz tasarım koleksiyonu anlamına gelir. Tasarımların belli bir font ailesine bağlı yapılması gerekir. Her sayfada farklı fontlar görmek pek de kullanıcı dostu bir uygulama sayılmaz.Fontlar arasında da sevilen ve sevilmeyen, marka kimliğinize uyan ve uymayan fontlar olacaktır. Bu noktada doğru seçim, web site tasarımınız ve markanızın yansıttığı değerler ile kararlaştırılabilir. Ayrıca zaman uygun, güncel bir seçim olması da önemlidir. Bir zamanlar çok sevilen Comic Sans Serif’in, bir süre sonra en nefret edilen yazı tipi olduğunu; hatta “Ban Comic San Serif” kampanyalarının yapıldığını hatırlatalım. Yani, zamanla trendler değişebilir.

Tüm bu detaylar, uygun tipografiyi seçmeniz için bir fikir oluşturmanızd ayardımcı olacaktır diye umuyorum. 🙂

CEVAP VER

9 − seven =