Bana mutluluğun resmini çiz
Bana mutluluğun resmini çiz

Mutluluk?

Tüm kötülüklere inat, mutlu bir hayat kurmak istediğim biri var hayatımda. Baştan aşağı beni huzura kavuşturan… Mutluluktan çok bahsederler mutsuzlar. Hep mutluluğa ulaşmak isteyenleri, ucundan kaçıranları, mutsuzlukla mutlu olanları okuduk, dinledik. Ben de yıllarca mutsuzlukla, mutluluk arayışlarımı yazdım.

Mutluluğa gelince ise paylaşmayı unutuyor insan. Belki nazar diyedir, belki paylaşınca artmaz da azalırsa diye için için korktuğumuzdan.

Ben size söyleyeyim mutluluk nasıldır…

Kimse itiraf etmez ama sıkıcıdır mutluluk. Dengesizlikten uzaktır, düzenlidir. Öyle arkadaşlarınızla saatlerce konuşup içesiniz gelmez, ağlamaktan gözleriniz yanmaz ve sürekli takip edilip şifreleri çözülen sosyal medya hesapları olmaz. Belki odan garipser ‘ ya noldu cicim ayları bitince bi’ tuhaf oldu sanki’ dersiniz ama daha önce huzur nedir bilmediğinizden. Birlikte uyuduğunuz an, ah o an yok mu; rüyaya ihtiyacınızın olmadığı, kabusların korkutmadığı. Kirpiğini, dudaklarını inceleyip Allah’a inanırsınız çünkü yanınızda yatan evrenin en güzel şeyidir size. Evrenin.

Verdiği nefes yanağınıza dokunmaya görsün.

Tartışsanız küs kalamazsınız, küsseniz barışmak için bahane ararsınız. En kötü halinizi görür, saklamak istediklerinizi bulur. Utanırsınız. O hala size aynı bakar. Sanki evrenin en güzel şeyiymişsiniz gibi. Evrenin.

Çok gülersiniz ama ilk günkü ‘aman beni beğensin, aman ortamı bozmayayım’ gibi değil. Artık anlatılamaz bir uyumun içindesinizdir. Tabi bir de güven var.

Güvenden bahsetmeden olmaz, güven olmadan mutluluk olmaz. Yanına gelen kızlara uyuz olmak, onu darlamak espri konusudur aranızda. Çünkü daha iyisini bulamadığı için değil, siz ait olduğu için sizinledir. Bilirsiniz. Ama öyle zorla onu kendinize ‘köpek yaptığınız için değil, her sıradan gün onun sevgisiyle uyanıp uyandığınız için. Mutluluk çok gariptir işte. Mutlu bir çift asla kitaplara, filmlere konu olmaz. Prim yapmaz, satmaz.

Ama ben birazını yazıyorum işte. Çünkü uzaktan bakıp içine girmek istemeyebilir, hep ıskalamak isteyebilirsiniz. Azcık mutlu olsanız, kendinizi sabote edebilirsiniz.

Yapmayın. 🙂

Çünkü yaşadıkça alışıyorsunuz. Rol yapmamayı seviyorsunuz. Birini tanımayı, hayatınızın en azından bir bölümünü bilmeyi seviyorsunuz. Yıl dönümünüzde gideceğiniz yerden, akşam birlikte yemek yiyeceğiniz saati bilmeyi seviyorsunuz. Hayat çok plnasız ve acımasız. Birçok duyguyu tadabilir insan, üzüntüler, hayal kırıklıkları, acılar. Mutluluk da öyle. Ama bana sorarsanız en nadiri huzurdur. Sizi mutlu eden insana kapılmak değil belki ama sizi baştan aşağı huzurla dolduran biri varsa, kendinizi bırakma zamanıdır. Mutluluğun turnusolüdür huzur. Nerde çoksa, oraya gideceksin. Ve bu huzur işte, öyle bir şey ki ‘dünyadaki her  şeye rağmen seninle mutlu olacağım’ dedirtir insana. Tüm endişe ve korkularının üstüne çöker. Seni korur gibidir. Seni inandırır. Daha iyi bir dünyaya, sonsuza kadar mutlu yaşamaya, başarılı olacağına, hayallerini yakalayacağına, Allah’a.

Neye inancın kalmadıysa çeker seni ve daha güçlü olursun.  Çünkü inanırsın.

inanırsın

CEVAP VER

2 + eighteen =