Meraba.

Bir süredir ‘kadın gibi yaşamak’ nedir ne değildir onu tartışıyoruz.Çoğunuz biliyordur Trabzonspor Başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu’ nun açıklamalarını. Ben tekrar yazmayacağım. Ben kadın gibi yaşamak şöyledir böyledir demek değil, keşke kadınlar yaşasa be demek istiyorum.

Kaybettiğimiz kadınlarımız için dijital bir anıt sayaç var, belki biliyorsunuzdur. Bilmiyorsanız şu: anıtsayaç

Bazen girip hiç bilmediğim o hayatların nasıl haber olduğuna bakıyorum. Kaç yaşında, ne şartlarda yitip gittiklerine bakıyorum. Genç, yaşlı, açık, kapalı demeden biten bu hayatlar canımı yakıyo. bunu dile getiren herkese ‘o da şöyle şöyle yapmasaymış’ diyebilecek kadar gaddar veya boş argümanlarla feminizm tartışması yapabilecek kadar kötü insanlarla yaşıyoruz. Belki dolmuşta önümde oturmuştu bir kadın katili, belki yanımdan geçip giden o adam aslında çoktan gözüne bir kurban kestirmişti, ben o yüzden kurtulmuştum. Bunları bilemeyiz. Kimse kusura bakmasın, hepimiz öyle değiliz diyenler var ve biliyorum hepiniz öyle değilsiniz; tıpkı korkuyla büyütmek yerine destekleyerek özgüvenimi yaratan ailem gibi, beni istediğim yerde indiren taksi şoförü ve laf atmadan işine gücüne bakan bakkal amca gibi. Ama siz yeterli değilsiniz bizim korkmamamız için. Biz korkuyoruz, korkmadığımızda ölüyoruz!

Bugüne kadar hiç girmediyseniz girin bakın anıt sayaça, öz abisinin tecavüzüne dayanamayıp intihar eden, evine giren hırsızı fark edince tecavüz edip öldürülen ve evine gitmek isterken kaçırılıp tecavüze uğrayıp öldürülen… Çorbasına tuz katmadı diye kocasını tarafından öldürülen, boşanmak isteyince aile meclisi kararıyla öldürülen ve aşkına karşılık vermedi diye platonik manyağı tarafından öldürülen…

 

Örnekler çok, aklımızın ermeyeceği kadar. Bir anadan doğan, dünyanın en masum varlığı diye sevilip büyütülen bir canlı, aklı başına geldiği an insan olmaktan böyle vazgeçiyor. Biz insanlarla yaşamıyoruz bu yüzden, insanlar ve fark edemediğimiz canavarlarla yaşıyoruz.

Bizi affedin yardım edemediğimiz, kirli kalplerin yok ettiği kadınlar. İsimleriniz resmen aklıma mühürleniyor, acılarınızı hayal etmek her hücremi acıtıyor. Sizin ruhlarınızı bile rahatlatamıyor, katillerinize hak ettikleri cezayı veremiyoruz. Aksine yüceltiyorlar onları, ağlamalarını ya da takım elbise giymelerini taktir ediyorlar. Bizse eril zihniyetin tüm köşeleri kaptığı bu dünyada, onlara dur bile diyemiyor, bu adi döngüyü seyrediyoruz.

Affedin bizi kaybettiğimiz kadınlar…

 

CEVAP VER

3 × two =