REKLAMCILIK VE IRKÇILIK

Irkçılık: İnsanların toplumsal özelliklerini ırksal özelliklerine indirgeyen ve bir ırkın öteki ırklara üstün olduğunu öne süren öğreti.

2017 yılında ırkçılık kulağa çağ dışı gibi gelse de geçmişin ayrımcı izlerini hala görebiliyoruz. Toplumsal yaşamın her alanında hala ırk üstünlüğü tartışması dönüyor ve hala insanlar kökenleriyle üstün veya hor görülebiliyor.

Ne demişler, bir toplumu anlamak istiyorsanız reklamlarına bakın…

Bu yüzdendir ki reklamcılığın içinde de toplumumuzda barındırdığımız gibi ırkçılığa rastlıyoruz. En güncel örneklerden biri, Nivea’dan geldi. Nivea, geçtiğimiz günlerde ‘Beyazlık saflıktır’ sloganlı reklamını, aldığı tepkiler üzerine geri çekti.Reklamın geri çekilme sebebi olarak etnik ayrımcılıkla ilgili endişeler gösterildi.

 

Nivea’nın tepki çeken reklamı

Bir diğer tepki çeken ve uzun süre konuşulan reklam ise Çin markası Qiaobi’den gelmişti.

‘Beyaz tenin siyahilere üstünlüğü’ mesajı veren birçok reklam, reklamcılık tarihinin utanç  duvarında yer almakta.

Irkçı sabun reklamı
Irkçı sabun reklamı
Playstation'ın beyaz renk seçeneğini duyurduğu ırkçı reklam...
Playstation’ın beyaz renk seçeneğini duyurduğu ırkçı reklam…

Beyaz tenlilerin üstün tutuluşu durumunu ‘üstün beyaz ırkçılık’ ile ifade edebiliriz. Üstün beyaz ırkçılık, kendisini ‘beyaz’ diye tanımlayan kişiler tarafından yürütülen bir düşünce, konuşma ve hareket sistemidir.  Her beyaz tenli; üstün beyaz ırkçı değildir ancak bu düşünceye sahip kişilerin yarattığı sistemin mükafatlarından yararlanırlar. Görünmez kurallar, görünmez kişilerce zaman içerisinde yaratılmış ve insanları fiziksel özelliklerine göre değerli-değersiz olarak ayırmıştır.   Bu düşünün yaygınlaşması ve ne yazık ki toplumların belleğine yerleşmesi; ırkçılığın en büyük zararının siyahilere vermesine neden olmuştur.

Intel reklamı
Beyaz adam için demokratiklik, ‘negro’lar için cumhuriyetçilik…
Önce-Sonra kıyası yapan Dove reklamı…

 

Bu gibi örneklerin azalması ve ayrımcılığın hayatımızın her alanında yok olması dileğiyle…

 

 

CEVAP VER

10 + 6 =