İçeriklerde popüler caps ve meme’ler dönemi

İçeriklerin dikkat çekici hale gelmesi için çok uğraşıyoruz. Görseller, gifler ve videolar kullanıyoruz. Çünkü kullanıcıyı yazdıklarımızı okuması için ikna etmek, günümüzde oldukça zor.

Güncel internet dünyasına bakalım, ‘internet goygoyu’ diye adlandırabileceğim sohbetlerde meme’ler, caps’ler kullanıldığını görüyoruz. Meme’ler bir durumun en iyi anlatıcısı olarak karşımıza çıkıyor, bazen bir gif, video ya da sadece bir görsel üstünde yazılmış cümlelerden ibaret oluyor. İnternet dünyasında bu şekilde iletişim kurulurken, içeriklerimizin bunlardan bağımsız olması düşünülemez elbette. Ancak her içerik, her capse uygun mudur?

Sırf dikkat çekiyor diye, içeriğinizin meme’ler ile dolması aradığınız etkiyi mi kazandıracaktır?

Düşündürücü……

İşte içeriklerde ‘meme-caps’ kullanımı için bazı öneriler:

  • Hedef kitlenizi tanıyın

İnternet capsleri oldukça yaygın olsa da herkesin bu kullanımlara bayıldığını düşünmemelisiniz. Ya da her kitle, aynı tip meme’lerden hoşlanmayabilir. İnterne dünyasında bir süredir var olan caps-meme kullanımı, o kadar yaygınlaştı ki kendi kültürünü yarattı. Yani hayvanlı meme’lerin sevenleri ayrı, sarkastik giflerin sevenleri ayrıdır.

Sizin içeriğiniz kimlere seslenmek istiyor?
Öncelikle kitlenizi tanıyın.  Örneğin caps kullanımını seviyor mu? Seviyorsa ne tarz capsleri kullanmayı seviyor?

  • Eski Meme-Caps’leri kullanmak

Dijital dünya güncel olduğu için, trendleri yakalamak çok önemlidir. İçerik üreticileri ise her zaman en yeniyi yakalayıp kullanmaya eğilimlidir. Ancak, içeriğinizi tamamlayan bir caps-meme bulduğunuzda kullanmaktan çekinmeyin. Her şeyin modası hızla geçebilir ancak yerinde kullanılan bir meme’nin modası asla!

Eski bir meme kullanıldığında… :’)
  • Eksikliklerinizi kapatmanın ilgi çekici bir yolu

Web sitenizde hata veren bir sayfa ya da eksik bir içerik, bulunamayan görseller vb. yerlerde, takipçilerinizi yumuşatmanın bir yolu olarak meme kullanabilirsiniz. Bu, onları güldürecek ve aslında sizi terk etmelerini önleyecektir. Dikkat etmeniz gereken şey ise, doğru alana doğru cümlelerle doğru capsi yerleştirmek ki, kullanıcılarınız onlarla dalga geçtiğinizi düşünmesin.

Error meme’leri…
  • Zorlamayın

Dijital pazarlamanın her unsurunda olduğu gibi, zorlamak ve ısrarcı olmak sizi başarısızlığa götürecektir. Viral reklamların ilk yarattığı etkiyi ve bir zaman sonra her yer viral dolduğunda kitlenin verdiği tepkileri hatırlayın. Gerçek başarı ve olumlu geri dönüş, trendleri ne olursa olsun takip edip çalışmanızı trende boğmak değil; ölçülü olmak ve zamanı iyi kollamaktır.

  • Araştırın

Diyelim bir caps-meme gördünüz ve içeriğinize uyarlamaya karar İnternette kullanmak istediğiniz capsin nasıl kullanıldığını araştırın. Seçtiğiniz meme belki de sizin anlatmak istemediğiniz anlamlarda yaygın olarak kullanılıyordur. Kullanım alanları geniştir ancak yaygın olarak hangi meme’nin ne durumlarda kullanıldığını küçük bir araştırmayla öğrenmeniz mümkün. Böylece yanlış anlaşılmaların önüne geçerek içeriğinizi riske atmamış olacaksınız.

Sonuç olarak, içeriğinizi geliştirmek için pek çok elemeneti bir araya getirebilirsiniz. İnternet dipsiz bir kuyu ve keşfedilmeyi bekliyor. Ancak, aynı zamanda her trende uyum sağlamak zorunda olmadığınızı; trendlerden haberdar olmanın sizi ve içeriklerinizi geliştiren unsur olduğunu hatırlatayım… 🙂

CEVAP VER

four × 5 =