Geçenlerde sevgili çalışma arkadaşım Gülşen, Dijital Ajanslar Platformu’nda 2018’de silmemiz gereken uygulamalar hakkında bir yazı yayınladı. Bu yazıya ve internette okuduğum diğer uygulama detokslarından yola çıkarak kendi listemi paylaşıyorum.

Moralinizi bozan uygulamalar: Snapchat! Snapchat’i Instagram Stories geldikten sonra bırakan birçok kişi oldu. Ama bana gelecek olursak, Snapchat’i ilk kullananlardan biri olarak, bundan daha önce uygulamayı kullanmayı bıraktım. 2018’e Snapchat’siz girdim. Sebebine gelince, telefonumun eskimesi ve Snapchat’e güncellemelerinin artık kaldırması ciddi anlamda beni sinir ediyordu. Uzun bir dönem kafayı buna taktım çünkü ben uygulamayı kullanırken çevremden kimse kullanmıyordu. Benim kullanamadığım dönem ise herkes bağımlısı olmuştu. Daha sonra telefonumu değiştirdiğimde, bir heves tekrar yükleyip kullanmaya başladım. Ama ciddi anlamda vaktimi alıyordu ve beni tam bir “hikayemi kaç kişi izlemiş?” bağımlısına dönüştürüyordu. Ben de silmeye karar verdim. Şu anda Snapchat’e gelen her güncelleme her ne kadar deli gibi ilgimi çekse de, tekrar indirmeye yanaşmıyorum. Çünkü çok kısa zamanda hikaye bağımlısı olup çıkacağım. 😀

Vaktinizi çalan uygulamalar: Oyunlar özellikle bu kategoride yer alıyor. İşin güzel tarafı ise oyunlara hiç bağlanamıyor olmam. Candy Crush çılgınlığım dahi kısa sürdü ve 2017’yi Candy Crush’sız geçirdim. Clash of Clans, 2048 ve Episode (hikayenin devamını seçerek sürdürdüğünüz bir oyun) zaman zaman tükettiğim oyunlardı. İçlerinden en bağımlı olduğum Episode idi ve ben oyundaki tüm hikayeleri bitirince oyunu sildim. Tabii ki yenileri zamanla ekleniyordu, ama ben beklemedim. 🙂 2018’e götürmediğim uygulama Episode oluyor haliyle.

Paranızı alan uygulamalar: Benim için, kesinlikle spor uygulamaları! Evde spor yapmak için sıklıkla gaza geldiğim anlarda, sağlık ve spor uygulamalarını satın alıyorum ve bir ayın ötesinde asla dönüp bakmıyorum. 2018’e götürmediğim paralı uygulamam kesinlikle Squats Trainer! ( Bunun yerine kullanmaya başladığım ve 2018’e benimle gelen ücretsiz uygulama ise “Nike Training.” Çok yönlü eğitim programları ile çok daha faydalı olan uygulamayı mutlaka denemenizi tavsiye ederim.

7/24 çalışmanıza sebep olan uygulamalar: Dijital Ajanslar Platformu’nda, örnek olarak Slack’i vermiştik. Ancak Slack birçok durumda faydalı ve bizi güncel tutuyor. Dolayısıyla 2018’de Slack benimle geliyor. 🙂 Ancak, Google Adwords ve Analytics, Facebook Reklam Yöneticisi 2018’e benimle gelmiyor… 🙂 Bütçeyi mobilden yönetmek gerginliğini üstümden atmak ve merakıma yenik düşerek sürekli veri takibi yapmamdan dolayı bu uygulamaları sildim.

Tam olarak bir kategoriye sokamadığım, Swarm uygulaması da, 2017’ye bile benimle gelmeyenlerden. 😀 Yalnız hala ara ara indirip kim nerde kontrol ediyorum ya, içimdeki stalker ölmedi, ölmüyor bir türlü… Ayrıca, “check-in yapan beni etiketlesin!!” diye bağırıp duruyorum, bu uygulamayı silmenin faydasını tam yaşatamıyorum sanırım hayatımda. 😛

Siz de 2018 mobil detoksu için telefonunuzdaki tüm uygulamaları gözden geçirmeye ne dersiniz?

CEVAP VER

one × 4 =