HAYALLERİMİN TROLLERİNİ TANIYORUM

‘Trol: Genellikle dev ya da cüce olarak resmedilen, mağaralarda yaşayan efsanevî, çirkin bir yaratık.’

Keşke trolün tek anlamı bu olsaydı ve internet trollerini hiç tanımamış olsaydık. Trolün kesin bir tanımı yok ama hepimizin aklında bir trol karakter var. Bizi kızdıran, kışkırtan, kötü niyetle eleştiren kişiler onlar. Kimisi en ağır kelimeleriyle karşınıza çıkarken, kimileri mizah pelerini altında saldırıyor varlığınıza.

Başarının kriteri herkes için değişir elbette. İnsanın hayal ettiği yere gelmesi de başarının bir parçasıdır.  Bugünlerde hayal ettiği yerlere gelmiş insanları dinlerseniz, trolleri nasıl takmadıklarından ve onları alt edişlerinden mutlaka bahsedeceklerdir. Çünkü son yıllarda, -kimse daha önce demediyse ben diyorum- her başarının arkasında üstesinden gelinmiş troller vardır! 🙂

Bir trole sahip olmak için başarılı olmanıza gerek yok ama  başarılı olmak için trolleri yenmenize ihtiyaç var. Bunu sosyal medyayla sevgi-nefret ilişkisi yaşayan ben, yıllarca kendimi sıka sıka bir yere varamadığımı görünce öğrendim. Bu arada sanma ki hep sanal bir savaş vereceksin. Gerçek hayatın da trolleri vardır! Ben mesela, hayallerimin trollerini tanıyorum. ‘Neden olmasın?’ dediğim her şeye, madde madde nedenler sayanları. Sen o tarafa bakmazken hakkında konuşurlar. Yanlarından geçtiğinde fısıldarlar. Sen güzel bir şey yaptığını düşünüp sosyal medyada paylaşırsın, onlar da gülerler tabi. Arkadaş ortamlarında ‘X ne paylaşmış gördün mü?’ denilir,  Instagram hesabındaki açısız fotoğraf eleştirilir. Blog açmışsındır, ne kadar kötü yazıyorsundur, senden bir halt olmazdır.

Sosyal medyada seni bulunduğun yeri, gerçek hayatta bulunmak istediğin yeri trolleyenler olacaktır. Çünkü yeni dünya, yeni medya böyledir. Psikolojik sorunlarımızın özgüvenle örtüldüğü ve internet bağlantısının tüm parmaklara sınırsız güç sağladığı bir düzen yaratılmıştır. Yaratılmıştır diyorum da, doğrusu yarattık olmalı. Kendi yanılsamalarımızı yaşadık, gösterdik ve bu yanılsamalardan koca bir dünya yarattık. Bu yazıyı yazarken ben de trol geçmişimi düşünüyorum. 🙂 Gerçek hayatta ve sosyal medyada, sırf o şekilde havalı olunduğu için, kendimle kavgam olduğu için trollediğim insanları.

Beni aşıp başarılı olduğunuz için teşekkürler. Böylece ben de hayallerimin ne kadar ötesine düştüğümü anladım. Şimdi benimkileri aşma zamanı. Hedef, üzüntü krizlerini bir saat daha azaltabilmek. Alıyorum karşıma deviydi cücesiydi neyim varsa, kafalarına vuruyorum bazen lunapark oyunu gibi. Bazen de örtüyorum üstlerini, hiç görmemiş gibi yapıyorum.

Belki aradan zaman geçer de ben de hayal ettiğim yerde olabilirim diye.

CEVAP VER

seven + 7 =