Retouch, ülkemizde bir iş kolu olarak pek bilinmiyor. Ancak ne kadar basit görülse de, zaman alan ve insanın kendini geliştirmesi gereken bir alan. Retouch, “rötuş” anlamına geliyor ve her fotoğraf çekiminin sonraki aşamasını oluşturuyor.

Fotoğraf çekimlerinde ne kadar özenirsek özenelim, geriye istemediğimiz iler kalır. 🙂 Gömlekler kırışık olabilir veya sivilceler makyaja rağmen gözüküyor olabilir. Her fotoğraf küçük dokunuşlara ihtiyaç duyar. Retouch,sadece hataları ayıklama üzerine basit bir eylem gibi görünse de dikkatli bir göz ve estetik algısına ihtiyaç duyar.Zira retouch işlemi sadece leke kapatmaktan ibaret değildir. Amatör fotoğrafçılardan alışık olduğumuz, tüm yüzü pürüzsüzleştirme işlemi de retouch değildir. Bu uygulama, kişinin ya da nesnelerin doğal görünümünü bozmadan, daha iyi görünmelerini sağlamaktır. Örneğin göz etrafındaki tüm kırışıklıkların gitmesi ya da cilt gözeneklerinin tamamen kaybolması hatalıdır.


 

Retouch, aynı zamanda çekilen her fotoğrafın dijital müdaheleyle tamamen kurtarılması anlamına gelmez. Bu düzenlemeler, fotoğrafın çekim esnasında fark edilmemiş detaylarını toparlar ve daha iyi hale getirir. Ancak iyi yapılmamış bir çekimin kalitesi sadece retouch ile düzeltilemez. “Retoucher” olarak çalışan insanların çalışma yükünü de fotoğraf çekimleri belirler. Örneğin bir moda çekiminde, stilist ne kadar iyiyse, kıyafetleri özenli seçmiş ve kusursuza yakın bir şekilde modele giydirmişse, retoucher o kadar az kıyafet editi yapacaktır.
Farkında olmadığımız bir diğer nokta ise, retouch’ın aslında iyi bir iş kolu olduğu. Yalnızca grafik tasarım alanını bir iş olarak kabul ediyoruz ve bir fotoğrafçının en çok ihtiyaç duyduğu bu alanı görmezden geliyoruz. Oysa bu iki alan birbiriyle benzese de farklılıklar taşır. Retoucher, tasarım yapmaz ya da fotoğraf üstünde aşırıya kaçan bir manipüle oluşturmaz. Bir fikir ile ortaya ürün koymaz, fotoğrafçıdan gelen ürün üzerinde detaylı düzeltmeler yapar. Bu alanda çalışabilmek için, ilgili bilgisayar programlarını bilmek kadar, anatomi bilgisi ve stil gözüne sahip olmak oldukça önemlidir.


 

Sosyal medya hesapları
Önceki İçerikDüşünce Karmaşacası
Sonraki İçerik4 Satır

CEVAP VER

20 − 12 =