HAVALI TERİMLER: ‘CALL TO ACTION’

Call to action olmadan olmaz! Etki yaratmak istiyorsan önce bir action yarat, sonra da bi’ zahmet ‘call…’

via GIPHY

Türkçesini harekete geçiren mesaj olarak ifade edebileceğimiz bu  terim,  kampanyanızda insanları bir davranışa yönlendirir. Örneğin ‘hemen al, şimdi tıkla’ vb. tüketiciye bir eylemle seslenir. Hepimizin sıklıkla karşılaştığı mesajlardır. Bu yüzden reklamcılar çok sevse de tüketicinin usandığı metin biçimidir.Ancak reklamcıların call to action’a girişmesinin bir sebebi var!

İnsanlar bu mesajları ne kadar görmek istemese de, en çok bu mesajlardan etkilenir ve geri dönüş sağlar. Başarılı bir call to action, istenen geri dönüşü yaratmaktadır. Başarılı bir call to action’da, kullanılan metnin dikkat çekiciliği, metnin yerleştirildiği zemin, bu zeminin rengi ve değer önerisi gibi unsurlar önem taşır.

Yıldızlı bölümlerde harekete geçirici mesajları görebilirsiniz.

Tüketicileri aksiyona davet ediyorsanız, ilk olarak dikkat çekmeniz gerekir.  Dikkat çekmek için iyi bir tasarım size yardımcı olacaktır. İnsanların görsel algısına seslenmek, uygun renkler ve yazı tiplerini kullanarak tasarımı yerleştirmek ilk aşamadır. Daha sonra aksiyonu sunmak gerekir. Mesajınızı gören insanların ne yapmasını istiyorsunuz? Bu aksiyon bir e-kitap indirmek olabilir, müzik dinlemek ya da web sitenizi ziyaret etmek olabilir. Bu isteğinizi en sade şekilde ifade etmeli, kısa sürede kişileri davranışa itmelisiniz.

Peki insanlar bu davranışın sonunda neye ulaşacak?

Tıklanan kutucuk insanları hangi dökümana ulaştıracak ya da hangi kaynağa yönlendirecek? Sunduğunuz değeri akılda şüphe bırakmadan aktarmaya çalışmalısınız. Bu öneri ve call to action metininiz yan yana geldiğinde istenen etki yaratılabilir.

Reklamcılık dünyasında ağızdan düşürülmeyen terimlerden ‘call to action’ genel hatlarıyla bu anlama gelir. 🙂

CEVAP VER

18 + 3 =