Bu akşam Sosyalben’in düzenlediği Grup Çıkış’ın gönüllü olarak doğaçlama tiyatro oynadı.Amaç toplanan bilet gelirlerini hayatta dezavantajlı kalmış çocuklara yardım etmek.İlk olarak SosyalBen nedir? Doğaçlama tiyatro nedir?sorularını yanıtlacağız sonra Grup Çıkış’ın oyuncularından Berkant Priştine ile oyun öncesi röportajmız doğaçlama tiyatronun ne olduğunu anlatıyor

SosyalBen nedir?

SosyalBen, dezavantajlı bölgelerde ilköğretim çağındaki çocukları sosyalleştirmeyi ve onların yeteneklerini ortaya çıkartmayı amaçlayan  projeler gerçekleştirmektedir.Çocukların sosyal gelişimindeki en önemli dönemin 7-13 yaş arası olduğunu ve bu bilinçle misyonlarını çocukların; kişisel gelişimlerini desteklemek, ufuklarını genişletmek, kendilerine güven kazanmalarını sağlamak, paylaşımcılık ve toplumsal yaşamı öğrenmeleri ve tüm bunların sürekliliğini sağlamaktır.

 

Türkiye’nin uzak kaldığı bir konu, belki de insanlarımız katılımcı olarak çekingenlik gösterdiği , bizim sosyal yaşantımıza yabancı gelen bir tiyatro: Doğaçlama Tiyatro

Doğaçlama tiyatro nedir? 

 

Bir metne bağlı kalmaksızın sahne üzerinde seyicilerden gelen yönelimlerle çıkış yollarıyla şekillenen bir tiyatro kültürüdür.Oyuncunun, konuya bağlı fakat metne bağlı kalmadan, içinden geldiği gibi konuşması ve davranmasıyla oluşur. Doğaçlama anında sunduğu hareketler ve sözler, spontane bir biçimde ortaya çıkar. Ayrıntıları önceden saptamadan,büyük ölçüde grup dinamiğine dayanarak içten geldiği gibi ve aniden gelişen rol oynama sürecidir.

Dünya genelinde doğaçlama tiyatro kültürü özellikle Amerika’da aktiftir.Bu alanda öncü sayabileceğimiz Robin Willams doğaçlama tiyatronun tanınırlığını arttırmıştır.Yine Amerika’da Drew Carey öncülüğünde Colin Mochrie,Ryan Styles,Wayne Brady gibi isimlerle yapılmış Whose Line is it Anyway adlı program doğaçlama tiyatroyu emekleme dönemini terkedip koşmasını sağlamıştır.

Türkiye’de tanınırlığı olmasa da Dünya’da çoktan keşfedilmiş durumda kendi portallarını oluşturan Doğaçlama Tiyatro ekipleri dünyamızı kapsayan uluslararası festivaller düzenliyorlar.Sosyal ağ üzerinden planlamalarını yapan ekipler organize olup festivalin yapılacağı ülkeye gidiyorlar.En son Fransa’da düzenlenen Doğaçlama Tiyatro festivaline İzmir’den Grup Çıkış’tan  bir tiyatrocu davetiye almışlardır.

 

Peki Türkiye’de doğaçlama tiyatro ne düzeyde?

Son yıllarda tanınırlığı ivme kazanmasına rağmen doğaçlama tiyatro henüz istenilen farkındalığı yakalayamamış durumdadır. Yaygınlığı yeraltında ilerleyen doğaçlama tiyatro henüz Türkiye’de emekleme dönemini yaşıyor.En önemli temsilcileri sayabileceğimiz Mahşer-i Cümbüş doğaçlama tiyatroyu medya ortamına sunarak tanınırlığını arttırmış ve tanıtımını sağlamıştır.

İzmir’de Doğaçlama Tiyatronun farkındalığını sağlamak elbette oyunu oynayanlara düşüyor .İzmir ekibi Grup Çıkış’ın üyelerinden; Berkant Priştine ile yaptığım  görüşme  bilgisizliğime derman oldu.

Şöyle ki;

Doğaçlama Tiyatro ekipleri kendi sistemlerini oturmuş durumdalar.Sosyal medya üzerinden oluşturulan gruplarla tiyatro festivalleri düzenliyorlar.Her grup yılın belli dönemlerinde kendi şehirlerinde festivallere ev sahipliği yapıyor. İzmir’de Grup Çıkış tiyatrosu aralık ayında festival yapıyor.Mart ayında İstanbul’da İmpro ekibinin ev sahipliğinde yapılıyor.Eylül ayında ise Eskişehir’de Tiyatro Alegori festivali düzenliyor.Çanakkale’de  Tiyatro Zımbırtısı ve Ankara’da Fikr-i Şahane de doğaçlama tiyatro için ev sahipliğine hazırlanıyorlar.

 

Bu festivallerde,her tiyatro ekibinin kendine özgü oyunları vardır.Bu oyunları şehir dışından gelen misafir ekiplere öğretilir.Festivaller 3 gün sürer her gün farklı bir oyun oynanır.Festivalin son gününde seyircilerin oylamasıyla en iyi ekip seçilir.

 

Tüm bunları nasıl karşılıyorlar?

Tüm bu çabalara rağmen misafirlerin konaklamalarını kendileri karşılıyorlar. Ulaşım,şehir dışından gelen ekipler tarafından  karşılanıyor.Deyim yerindeyse tırnaklarını kazıyarak yapıyorlar bu işi.Belediyeden yalnızca arada bir salon desteği alabiliyorlar.Eski Konak Belediye başkanı Hakan Tartan zamanında doğaçlama tiyatro için seyirciden belirli bir ücret almama kaydıyla salon sağlanıyordu.Şu an görevde olan Sema Pektaş ile ellerindeki bu desteği de yitirdiler. Zaman zaman Ege üniversitesinin tahsis ettiği Mötbe salonunda Türkiye’nin her yerinden gelen tiyatro ekiplerinin yarıştığı festivallere ev sahipliği yapıyor.

 

Türkiye’de daha ne kadar tanınır bilinmez.Şu an bu işe profesyonel olarak zaman ayıran insan çok az ,öncülleri olmasa da Dünya’daki sosyal portallar sayesinde hızlı bir ivmeyle gelişmeyi sürdüyor.

 

CEVAP VER

sixteen + 14 =