İnsanlar beni yazar olarak biliyor. Elvan iyi yazar. Ve ben de aslında iyi bir yazar olabileceğimi biliyorum. (Yıllar sonra, sonunda.)

Ama yazmıyorum.
Neden yazmıyorum?

Çok düşündüm bunu. Kafamın dağınıklığı nerden geliyordu? Başladığım yazılar neden yarımdı, neden yazılarıma uygun bir gömlek bulamıyordum ya da o gömlekler çok sık değişiyordu?

Çünkü ben yazmak istemiyorum. Yazabiliyorum sadece.

Duruma uygun sözcükleri art arda diziyorum. Bu kadar.

Hayatla olan kavgam, başka bir şey yapabilmek. Sürekli kendimi farklı alanlara yönlendirip bir şeyler öğrenmeye çalışıyorum. Hayatımda, kolayca sözcükleri art arda dizebildiğim gibi, kolaylıkla yapabildiğim bir şey daha olsun istiyorum. Sert bir mücadele bu.

Çok çalışıyorum ama yine de hiçbir şey bu yazıyı yazmak kadar kolay gelmiyor bana

Belki kaderci bulacaksınız bu dediklerimi ama düşünmeden edemiyorum; gerçekten ne kadar uğraşsak da çıkamadığımız bir sınır var. Önümüze bir görünmez ip gerilmiş ve biz her defasında o ipin altından, üstünden geçmeye çalışmak için zorluyoruz kendimizi. Ama yok. Geçemezsin. Geçtin sanıyorsun mesela bazen, hayır. Bir an için rahat nefes alsan , takılır düşersin.

İpi geçtiğini sanan herkes kolayca konuşur, beylik laflar eder. İşte sen onlara güvenme. Belki de onun kendini yırtarak geldiği yer, ipi zorladığı yetenek, senin hamurun. Varoluşuna işlemişse bir şey, sana o kadar doğal gelir ki, hakkında büyük laflar edemezsin. Dersen ki “hangisini dinlemek daha doğru?” net bir yanıt veremem sana. Çünkü yeteneğini doğal görenler hep küçümseyecek kendini ve seni neyin geliştirdiğini bulmak için emek harcamak istemeyecekler. Bilmiş konuşanlar ise yalandan bir balonu şişiriyor, biliyorsun. Kendi egolarına ait bir demete ait bir balon o, senin değil.

Benim önerim, hem ipi zorlamak hem de ipi geçemeyeceğin gerçeğini görmezden gelmemek.

Yani mesela benim için; mücadeleye devam , aynı zamanda inkarsızca kelimelerime sarılmaya da devam. “Yazmıyorum, istemiyorum” demek yasak olsun bana. Çünkü belli ki ben buraya bir tek bunu iyi yapabilmek için gönderilmişim.

CEVAP VER

nineteen + twelve =