Uyurken o’nu görüyorum ve diyorum ki ‘bu dünyanın en güzel görüntüsü’

Aynı hissi bir de kardeşimde tadarım. Uyuduğunda pamuktan bir bebek gibidir. Benim için dünyanın en güzel görüntüsü.

dünyanın en güzel görüntüsü

Son zamanlarda dünyanın en güzel görüntülerini ardımda bırakıp evden çıktım, gerçek dünyanın prangası iş-güçle onlardan ayrıldım. Ne erkenden uyanmak ne yoğun çalışmak; ne omuzlarına ağırlık çökmesi ne de sabretmek zorunda oluşlarım. Hiçbiri uykudaki sevdiğimi bırakmak kadar zor gelmedi bana.Düşündüm, dedim ki acaba tüm insanlar uyurken bu kadar güzel midir? Tüm o cani bildiklerimiz bile, ruhları bedenlerinden çıkıp gittiğinde masum görünüyor mudur? Küçük bir an ihtimal versem de, benim dünya güzellerini düşününce hemen vazgeçiyorum. Kimse onlar kadar melek olamaz sanırım.

Büyümekle ilgili birçok tanım yapılmıştır. İşe başlamakla ilgili birçok sıkıntı: ‘Yıllarca sürecek köleliğe hoş geldin’,’Sosyal hayatına el salla’ ‘merhaba hiç sevilmeyecek patronlarla dolu ofisler’ ‘yalanlarla dolu referanslar,bitmez tükenmez trafik….’  Evet, tüm bunlar uzaktan ‘yok artık’ gibi dursa da, zamanla dönüşeceğimiz şeyler olabilir. Sıkıntıların ismi, şekli değişmiş olabilir. Ama bana sorarsanız bunlar baş edilmeyecek şeyler değildir.

Bana büyümeyi tarif et deseniz, hiçbir şeye değişemeyeceğim o uykulu yüzleri bırakıp gitmek derim. Derim, çünkü öyle. Bana hiçbir şey bu kadar baş edilemez gelmedi. Bu acemilik hissi midir bilmiyorum bunu tattığımdan beri çalışan anne , babalar; en başta kendi babama büyük bir saygı duydum. Gözümde hepsi çok cesurlar.

Dünyanın en güzel görüntülerini arkada bırakıp çıkmak en büyük cesaret örneklerinden biridir; çünkü çıkıp gitmelerimizin hiçbir bahanesi, arkamızda bıraktıklarımızın değeriyle kıyaslanamaz.

Gel gelelim, alçak dünya işte. Her şeye sürekli değer biçiyor, sen elinin kiri desen de onsuz yaşayamıyosun. Eh, birileri tercih yapacak; ya çıkıp gidecek o kapıdan, sırf ardındakiler daha iyi yaşayabilsin diye ya da birileri zayıf düşecek bu görüntüye. Onlar çıkıp gitse, uyuyan güzellikler bırakmayacak gidenleri. İşte burda aklıma ‘sen doğduktan sonra bıraktım işi, kendim istedim’ vb. cümleleri duyduğumuz o mükemmel insanlar geliyor. Bu hissi anlamadan anneme birçok kere ‘al işte çalışsaydın böyle olmazdı, iyi yaptın’ dediğimi biliyorum. Ama artık onu anlıyorum çünkü daha çocuğum olmadan o kadar zorlanıyorum ki, her sabah. Yüreğimden bir parça kopuyor,akşama kadar zor duruyorum.

Seni anladıktan sonra annecim,

Sana daha çok ama daha çok saygı duyuyorum. Belki şartlar daha sonra istediğin gibi olmadı. Geri dönmek istesen bile benden vazgeçememek senin önünde hep bir engel olarak durdu. Hayatını verdin bana. Artık sen benim kahramanımsın, üstüne gidişlerimin, ‘ben asla böyle yapmam’ vs. diyişlerim için çok özür dilerim. Daha yolun bu kadar başında bu haldeyken, kucağıma bir melek düştüğünde ne yaparım tahmin edemiyorum. Cesur olmak için şimdiden dua ediyorum.

Evden gitmenin istediği cesaret kadar, tüm hayatını ellerime bıraktığın için sen çok daha cesursun. Artık sen benim kahramanımsın.

CEVAP VER

fifteen + eleven =