Uzun zamandır yazmak istediğim bir yazıyla karşınızdayım. Bir süredir etkinliklerde aktif olmaya çalışıyorum, özellikle kadınların toplandığı ve “biz de varız” dediği her etkinlik oldukça dikkatimi çekiyor. Geçtiğimiz 4-5 ay içinde, bu konseptle düzenlenmiş çeşitli etkinliklere katıldım.

Women in Tech, Women.Digital, Bin Yaprak gibi oluşumlar ile art arda tanışmamın ardından, son yıllarda her zamankinden fazla mücadele ettiğimizi görmek beni sevindirdi.

Bu etkinliklerde, diğer etkinliklerden geri kalmayacak kadar dolu içerikler, cesaretlendirici bir tonda dijital dünyanın tüm kadınlarına sunuluyor.

Örneğin, katıldığım Women in Tech etkinliğinden notlarla başlayalım. Etkinlikte Insider’ın hikayesini bizimle buluşturan konuk Merve Nazlıoğlu,teknoloji, big data ve girişim dünyası hakkında konuşurken; aynı zamanda kadın girişimcilere değindi. Kadın girişimlerin arttığını ama teknoloji alanında çekingen kaldıklarını söyleyen Nazlıoğlu, aslında kadınların korkacak hiçbir şeyi olmadığını Insider’ın hikayesiyle birleştirerek sundu.Insider’ın kurucu ortağı Hande’yi örnek göstererek, içimizden birinin nasıl dünyaya açılabildiğini anlattı. Sunumun en keyifli yanı, belki de en başta gördüğümüz “ilk fotoğraflar”dı. Global alanda varolan bir Türk teknolojisi olmadan önce, bebek girişim henüz “Socialplus” iken, Hande ve arkadaşlarının bir apartman dairesindeki eğlenceli ve sıradan anları. 2012’de ilk melek yatırımını alan, sunduğu dönüşüm optimizasyonuyla kendini öne çıkaran, Asya’nın mükemmelliyetçi disiplinine bile kendini ispat eden bir öngörüsel segmentasyon platformuna dönüşmüş Insider; o masa başındaki arkadaş grubundan doğmuştu. Ve gittikçe büyüyen bu bebeğin başında bir Türk kadını. Bu ilham verici sunum, öte yandan girişim ve data dünyası açısından bilgi doluydu.


 
Yani, kadın bir konuşmacının da doyurucu bilgilerle karmaşık sayılabilecek konularda konuşabileceğini görmüştük.
 
Bunu neden belirtiyorum sizce?

Gelelim Women.Digital sayesinde tanıştığım bilgilere. Türkiye ve dünyada, önemli etkinliklere baktığımızda kadın konuşmacıların oldukça az olduğu görülmüş. Evet, türkiye cinsiyet eşitliğinde 144 ülkenden 130. Sırada ama, dünyada da kadın konuşmacılara verilen sahne pek de iç rahatlatıcı değil.

Digitalzone 2017’de 17 konuşmacıdan 2’si, Webrazzi Summit 2017’de 28 konuşmacıdan 8’i kadınmış. Dünyaya bakacak olursak, Ad tech’te kadın konuşmacıların %21’i, Web Summit’te %33 ve en yüksek orana sahip Digiday’de bile %43’lük bir oran görüyoruz.

Dijital pazarlama sektöründe 2017 yılında, ödüllerin yalnızca %19’u kadınların olmuş.

Bu tablo karşısında birlikten güç doğar diyen Kubix Digital, sektördeki kadınları bir araya getirmek için Women.Digital buluşmalarını yaratıyor. Women.Digital ile en sevdiğim şey ise, içeriklerin özenle hazırlanıyor oluşu. Women.Digital şimdiye kadar, kadınların yalnızca sosyal medya ve içerik pazarlamasıyla ilgili olmadığını, yapay zeka, growth hacking ve programatik de konuşabildiğini gösteren içeriklerle karşımıza çıktı. Devamında da etkileyici konularla kadınları keyifli bir network ortamında buluşturmaya devam edecek gibi görünüyor.


 
Ve son olarak, “Dijital Dünyada Kadın Olmak” etkinliğinde tanıdığım Melek Pulatkonak’ın oluşumu Binyaprak’tan bahsetmek istiyorum. Binyaprak, “Türkiye’nin en büyük dijital kız kardeşlik çemberi” mottosuyla yoluna devam eden, girişim fikri olan, meslek hayatına atılmak isteyen, öğrencilere destek olabilecek yönlendirmeler yapan bir platform. Burada inançla ve emekle bir araya gelen kadınlar ve hatta Binyaprak erkekleri, kadınlara destek oluyor ve çemberin büyümesine destek oluyor. Özellikle online sohbetleri ve “Binyaprak Buluşmaları” ile ilham veren iletişimini sürdüren platform, özellikle yolun başındaki tüm kadınlar için önemli bir yol üstleniyor.

Bu örneklerle yola çıkarak anlatmaya çalıştığım kadın birliği, giderek artacak gibi görünüyor. Çünkü biz kadınlar hayatın her yerindeyiz. Son yıllarda bir uyanış başladı ve dalga dalga yayılıyor. Sokaklarda görüyoruz bir olduğumuzu, evlere sızıyor dayanışma. Ve sonunda, tüm meslek dallarında başlayan kıpırdanma, dijitali de hareketlendiriyor.

Buluşmalarla, girişimlerle, etkinliklerle daha çok cesaretleniyor ve “Biz burdayız” diyoruz.

Biz burdayız. Artık dijitalde kadın çağı başladı. Bizi daha çok görecek ve duyacaksınız…

CEVAP VER

nineteen − four =