Coca Cola ve Pepsi Genç Kuşağı Kaybediyor

‘Hem Coca Cola hem de Pepsi genç kuşağı kaybediyor. Coca Cola’nın en geniş kitlesi 35-44 yaş arası, Pepsi’nin 65 yaş ve üzeri.’

İlk başta çok şaşırtıcı bir haber gibi dursa da yaşadığımız dünyaya bir göz attığımızda beklenen bir sonuç olduğunu görürüz. Kola içmenin inanılmaz havalı olduğu dönemler vardı. Ben 22 yaşımdayım, yıllardır asitli içecek tüketmiyorum ama ben orta okuldayken kola bağımlısıydım. Her öğünümün ayrılmaz üyesi. Kahvaltıda bile kola içen çocuğu hatırladınız mı? Hatırlayamıyorsanız kesin yan sınıfınızdadır ama mutlaka vardır. O çocuk şimdilerde nerde mi? Spor salonunda ağırlık kaldırıyor, gir bak Instagram profiline. 🙂 Aynadan çektiği selfielerle bak mesela, kaslı vücudu için çok çalıştığını görmemek mümkün değil. Ki bu Coca Cola ve Pepsi’nin düştüğü durumu açıklıyor. Günümüzde temiz beslenmek, hareket etmek; kısaca sağlıklı yaşam oldukça önemli hale geldi. İşin içinde estetik kaygısı da girince, insanlar -sağlığını önemsemese bile, hatta aşırı sağlıksız bir şekilde- hayatlarından birçok şeyi çıkarmaya başladılar. Her yediğini not alıp kalori sayan kızın öğle yemeğine kolanın girmesi demek, belki de o gün bir daha yememesi demek! Yani hoşça kal coca Cola veya Pepsi.

 

Coca Cola ve Pepsi gençleri kaybediyor...
Coca Cola ve Pepsi gençleri kaybediyor…

İki marka da ne yaparsa yapsın 18-24 yaş aralığını yakalayamamış. Hele Pepsi! Coca Cola’dan beter bir kitlesi var. Evet, hedef kitleleriniz büyüyor, aynı markanız gibi. Ama kalıcı olmak istiyorsanız boşveremezsiniz. 65 yaş ve üstü demek, sen de ölüyorsun demektir Pepsi! Aynı tüketicilerin gibi. 🙁

Hayatında bir haftadan fazla spor salonuna gitmemiş olanlar dahi, asitli içeceklerden kolayca vazgeçebiliyor. Bu iki marka için de düşünme zamanı. Sadece reklamların konuşulması başarı demek değil. Sizin ya o kahvaltıda kola içen çocuğa ihtiyacınız var ya da spordan sonra vücuda çok iyi gelmeye.

Gizemli formülün arkasına daha ne kadar sığınabilirsiniz? Bize yeniden konumlandırmayı anlatırken markaların bulunduğu o kritik dönemden bahsedildi.  Kritik, çünkü ya tekrar tüketici zihnindeki o merdivenden en güzel yeri kapmanın yolunu bulursunuz ya da dükkanı kapatıp gidersiniz. 

 

kaynak

CEVAP VER

5 × one =