‘Kahvaltının mutlulukla bir ilgisi olmalı’ demiş Cemal Süreya. Sizi bilmem ama ben kesinlikle katılıyorum!

Kahvaltı demek benim için muhabbet ede ede karnını doyurup keyifle çayını içmek demek. Tek başıma yaptığım kahvaltıdan hiçbir şey anlamıyorum hatta bazen tekken kahvaltı yapmıyorum. Ailemle ettiğim kahvaltının tadı bambaşka oluyor, Allah ne verdiyse bulup buluşturduğumuz öğrenci sofrasının tadı bammbaşka… Yani bana sorarsanız mutlu kahvaltının yolu ağız tadından geçiyor; her anlamda.

Bu konuyu bir kenara bırakırsak kahvaltı öğünü her yerde başka şekillerde oluyo. Türk halkının efsane bi’ kahvaltı sofrası anlayışı var biliyosunuz..   Peki başka yerlerde neler yiyorlar? Azıcık azıcık geçiştirenler, merak ettiğimiz ve asla bize uymayan tatlar… İşte dünyadan kahvaltı sofraları:

Çin‘de geleneksel kahvaltı  bölgelere göre değişebiliyor. Ancak kızarmış hamur çubukları çok seviliyor. Sıcak çorba ve Dim Sum isminde yine hamurla yapılan klasik bir Çin yemeği de kahvaltı sofraları için oldukça popüler.

Çin'de kahvaltı
Çin’de kahvaltı

 

Avusturalya’ da Vegemite adında bir kahvaltılık tüketiliyor. Ekşi Sözlük’te genellikle damak tadımıza pek uymadığından bahsedilmiş (bknz ) . Aslında oldukça sağlıklı, besin değeri yüksek bir ürünmüş.

Avusturalya’nın tadına bayıldığı şey vegemite!

 

Brezilya’da ise sert bir kahve ve jambonlu bir tabak oldukça seviliyor! Fejioada dneilen bir yemekleri var, siyah fasulye, domuz ve sığır etinden yapılıyor. Bize göre barbunya yemeğinin bi’ çeşit akrabası sayılabilecek bu yemek, yine bizde akşam yemeği olabilecekken Brezilyalılar için sabah servis edilebiliyor.

Breziyal kahvaltı tabağı
Breziyal kahvaltı tabağı

Kolombiya‘da, arepa adı verilen, aslen Kolombiya ekmeği diyebileceğimiz mısır unundan yapılan bu kalın lavaş ana yemeklerle servis edildiği gibi kahvaltıda da karşımıza çıkıyor. Bizdeki krep gibi düşünmek mümkün, peynir ya da reçel vb. tatlılarla kahvaltıda yeniliyor.

Kolombiya ekmeği:arpea
Kolombiya ekmeği:arpea

Küba‘da ise sütlü kahve ve üzerine tereyağı sürülmüş ve kızartılmış bir ekmek olan “tostada” tüketiliyor. Ayrıca ekmek kahveye batırılarak yeniyor.

Küba, tostada
Küba, tostada

 

İngiltere‘nin kahvaltı sofrasında ise yumurta, sosis, pastırma, mantar ve pişmiş domates var.

İngiltere kahvaltı tabağı
İngiltere kahvaltı tabağı

Fransa‘da klasik bir kahvaltıda ise kruvasan ve kahve bulunuyor.

Fransızlar da Kübalılar gibi baget ya da kruvasanlarını kahvelerine batırarak yiyorlar.

Almanlar, taze ekmek, yerel peynirler, reçel gibi yiyeceklerle kahvaltı ediyorlar.

Klasik Alman kahvaltısı
Klasik Alman kahvaltısı

Hindistan‘da bölgesel olarak kahvaltı lezzetleri değişiyor ancak genellikle mayalanmış kara mercimek ve pirinçle yapılan bir kek olan İdli, Hindistan’a özgü tatlı-ekşi bir karışım olan “chutney” ile servis ediliyor.

Hindistan'da bölgeden bölgeye kahvaltı sofraları değişiyor
Hindistan’da bölgeden bölgeye kahvaltı sofraları değişiyor

İtalya‘da ise güne cappucino ve İtalyan bisküvisi olan biscotti ile başlanılıyor.

İtalya'da kahvaltı
İtalya’da kahvaltı

Japonya‘da geleneksel kahvaltılar mayalanmış soya fasulyesi ezmesi ve pirinç içeren bir Japon çorbası olan “miso,” buharda pişirilmiş beyaz pirinç ve Japon turşusu le yapılıyor.

Japonya'da bir kahvaltı sofrası
Japonya’da bir kahvaltı sofrası

Rusya’ da bir kahvaltıda ise bir çeşit peynirli krep olarak ifade edebileceğimiz ‘syrniki’ var.

Rus kahvaltısı
Rus kahvaltısı

Bütün bu kahvaltıları gördükten sonra tabi ki en sonda Türk kahvaltısı… Damak tadı bambaşka bi’şey elbette ama şu sofraya bakın hey yavrum heey:

Ölürüm Türkiye'm be!
Ölürüm Türkiye’m be!

Allah ne verdiyse yediğimiz kahvaltılardan dolayı nasıl güzel tatlara sahip olduğumuzu unutmuş olabiliriz ama sucuklar,kaymaklar,peynirler vb.  bizim kahvaltı sofralarımızın yıldızı. Her eve Allah bereket versin diyor ve dünyadan kahvaltı tatları yazımı burda bitiriyorum.

 

Kendinize iyi bakın, iyi haftalar!

kaynak

CEVAP VER

1 + 16 =