2016’NIN TRENDİ: INFLUENCER MARKETING

2017’ye yaklaşırken her konuda ‘2016’nın en iyileri, 2016’dan aklımızda kalanlar ‘ gibi birçok listeyle karşı karşıyayız. Ben de 2017’ye girerken nasıl bir konuda yazsam diye düşündüm ve bu senenin pazarlama stratejilerinden influencer marketing’ten bahsetmek istedim. İsim olarak çok  yabancı geliyorsa açıklayayım, influencer marketing aslında herkese seslenmek yerine sizin hedef kitlenizi peşinden sürükleyecek kanaat önderlerini bulup kitlenize onlar aracılığıyla hitap etmek demek. Fenomenlerin reklam almasının pazarlama dünyasındaki karşılığı diyebiliriz. 🙂

Çok sayıda takipçisi olan ve beğenilen sosyal medya sayfalarında istediğiniz reklamı yayınlatmak ve tanıtmak ister misiniz? Sadece 10 liradan başlayan fiyatlarla en kaliteli influencer pazarlama hizmetleri SadeceOn’da sizleri bekliyor. Facebook sayfalarında, popüler instagram hesaplarında, twitter hesaplarında  ya da çok sayıda abonesi olan youtube kanallarında reklamlarınızı paylaştırabilir, çok sayıda insana rahatlıkla ulaştırabilirsiniz…

screenshot_3
son 5 yılda dünyada influencer marketing
screenshot_4
son 5 yılda Türkiye’de influencer marketing

Grafiklerde son 5 yıl içerisinde dünyada ve Türkiye’de influencer marketing’e gösterilen ilgiyi görüyorsunuz. Dünyaya bakınca bunun 2016 keşfi olmadığını açıkça görebilirsiniz.  Fikir önderleri bir süredir aramızdalar ancak markaların bu sene daha çok bu stratejiye yöneldiğini görüyoruz.

Türkiye grafiği ise ani yükselmeler ve çakışlarla dolu. 🙂  2016 ise daha düzenli bir ivme yakaladığını söyleyebiliriz.

2016'nın trendi: influence marketing
2016’nın trendi: influencer marketing

Peki nasıl oluyor bu influencer marketing?

Ortaya çıkan ihtiyaç sonunda satın alma kararını veriyoruz ve harekete geçiyoruz. Satın alma eylemi, birçok risk içerdiği için bilgi edinme sürecimiz başlıyor. Bu ihtiyacımızın ne olduğuna göre değişen bir süreç; telefon alırken daha uzun,yoğurt seçerken daha kısa zaman harcıyoruz. Ama her  satın alma bir tercihtir, ürünü diğerlerinden ayırdığımız ve karar verdiğimiz bir an vardır.  Bu süreçte, almayı düşündüğünüz markanın bloguna değil de  görüşlerine güvendiğiniz, takibinizdeki bir bloggerın paylaşımlarına bakma olasılığınız daha yüksek. 2014’teki bir araştırmaya göre (kaynak) kişilerin %81’inin fikir önderlerinin tavsiyesine göre ürün satın aldığını ortaya koymuş. 2013’e göre %8’lik artış gösteren bu oranın, 2016’da ne derece artış gösterdiğini ve etkili olduğunu hayal edin.  İşte bu veriler karşısında markalar ne yapsın,  tabii ki hedef kitlesine uygun influencer bulup ortaklığa gidiyorlar. 🙂 Bu ortaklıktan çıkan işlerin adıdır influencer marketing.

2016’nın trendi 2017’de bizimle olacağa benziyor. Çünkü influencer marketing, doğru şekilde yapıldığında markalara olumlu geri dönüş sağlar. Çoğumuzun reklamlardan kaçmak için engel programları kullandığı, ‘reklamı geç’e bir an önce basmak için saniyeleri saydığı, zappingsiz yaşayamadığı, outdoorlarda ne var asla kafasını çevirip bakmadığı bu kaçış dünyasında, kendi isteğimizle birilerini takip ederiz. Farkında olmadan, belirli alanlarda birilerine güveniriz.  O yüzden doğru ortaklıklar, doğru kitleyi markaya çeker.

Peki neden doğru ortaklıklar, doğru kitle diyip duruyorum?

Hepimiz sosyal medya içindeyiz, hepimizin belirli bir takipçi kitlesi var. Bazılarının daha daha çok var. Ancak her  bir fikir önderinin etkili olması,takipçi sayısının çok olması demek değildir. Markanın  potansiyel müşterisine erişmesi gerekir. Bu da ancak niş hedef kitle belirlemek ve ona uygun önderlerin arayışına çıkmak demektir. Çalışılan influencerın doğru kitleye hitap etmesi, bilgili olması, güvenirliliğe sahip olması, kendi takipçi kitlesini tanıması gerekir.

Tüketiciye oldukça doğal gelen, reklam hissi yaratmayan içerikler markaya başarı sağlayacaktır. Takipçiler kendi aralarında konuşmaya başlar, daha çok paylaşır. Kulaktan kulağa yayılır. Böylece belli bir süre sonra marka edefine ulaşmıştır. 🙂

İşin özü, hiçbirimiz reklamlara hevesli değiliz, çok güzel bir ürünün reklamını da görmek istemiyoruz kötü ürünün de. Ancak ilgimizi çeken şeyleri güvendiğimiz influencerdan görüp deneme hevesimiz artıyor.  Bizi harekete geçiriyor.  Sevdiğimiz ürünlere, alışkanlıklara hatta marka bağımlılığına bile kavuştuğumuz bir ilişkinin, ilk adımı oluyor belki de.

Öyleyse ne diyelim, seneye görüşürüz influencer marketing! 🙂

 

 

CEVAP VER

four × five =