2016 Yılının En Popüler Youtube Videoları

YouTube, 2016 yılının en popüler videolarını ‘YouTube Rewind’ başlığıyla paylaştı.

Herkese merhaba!

Pek de iyi hatırlanmayacak 2016 yılının sonuna yaklaşırken, Youtube yılın popüler videolarını ‘Youtube Rewind’ başlığıyla paylaştı. Listeyi tüm dünya ve ülkemiz için görmeniz mümkün. Youtube’a girdiğinizde  logonun yanında play tuşuna benzer bir logo daha göreceksiniz, tıklayarak listelere istediğiniz gibi göz atabilirsiniz. Ben de bir heves listeyi incelemeye başladım ve o da ne, birinci sırada ne var: Osman Pazarlama Fragman!  Böyle bir film olduğunu bile unutmuşum, birinci sırada görmek beni çok şaşırttı açıkçası. İkinci sırada Kiralık Aşk’ın  40. Bölüm internete özel final sahnesi var, buna şaşırmadım zira 2016 televizyonda  Kiralık Aşk yılıydı adeta. Üçüncü sırada bir oyun kanalının videosu var, Burak Oyunda.

screenshot_1
Youtube’ta genelde kendimizi eğlendiriyoruz, bu listede dizi ve filmler vb. yer almasına şaşırmadım ama bir tane Barış Özcan içeriği görmek isterdim mesela. Ya da bir haber videosu bile olabilir. Listeyi inceledikten sonra ilk düşüncem hep birlikte oturup boş şeyler izlediğimiz oldu. 😀 Bu listeyi oluşturan kitle içinde elbette ben de varım, ah o Kiralık Aşk ve Hayat Şarkısı yok mu  yaktılar beni. 😀

Neyse,  demek istediğim, bu listeyi oluşturanlara gelin bir göz atalım. Türkiye Youtube Kullanıcı Profili Araştırması’ndan bazı verileri hatırlatmak istiyorum. Araştırma anketine katılanların %90 ‘ı ayda bir kez, %67’si ise  her gün mutlaka ziyaret edenlerden oluşuyor.  Yaşlara baktığımızda ise 16-24  yaş %72, 25-34 yaş %63, 35-44 yaş %73 oranında kullanıyor. Yani Youtube gençlerin vazgeçilmezi olsa da orta yaş grubunun da hayatına dahil olmuş durumda.  Aklı başında insanlar olarak bir araya geliyoruz ve evet, yine dizi izliyoruz! Bu durum beni,  aptal kutusundan kaçıp kendimize yeni bir aptal kutusu yarattığımızı düşündürmeye başladı.  Youtube gibi alternatif bir mecrayı yine televizyon gibi kullanıyoruz. Televizyonda belki seçme şansımız yok ama burda  birçok kaynağa ulaşabiliriz.  Her şeyin alternatifi bulunuyor ama biz yine aynı yerdeyiz.  Bizi düşündürecek hiçbir  şeyi görmek istemiyoruz.  Başta da dediğim gibi, Youtube  bizim için bir eğlence merkezi elbette. Ama eğlenerek de daha faydalı içerikler izleyebiliriz.

Bir çeşit hastalık bulaşmış gibi hepimize. Bunu söylüyorum çünkü ‘ En yakın arkadaşımla diş macunu yedik’   ‘Sipariş verirken kahvenin adını nasıl söyleyememe anım 😀 😀 ’ gibi videoları izlerken  asla ‘ben şu an ne yapıyorum?’ demiyoruz.

Konumuza dönersek, 2016 yılının popüler listesinde dünya neler izlemiş derseniz, evet onlar da çok farklı değil. Birinci sırada  James Corden ‘ın Carpool Karaoke serisinden Adele ile olan bölüm  var. Hakkını veriyorum, çok iyi bölümdü ve Adele’in rap yapmasıyla oldukça ses getirmişti. 😀  Açıkçası Carpool Karaoke serisinin bağımlılarından biriyim, çok farklı geliyor bana. Ki ülkemizde de Orkun Işıtmak & Ferhat Göçer ile denendi bu ve bence hiç olmadı. 🙁 İkinci sırada ne ola ki derseniz,  hasta edici Pen- Pineapple- Apple – Pen diyorum!  Heey dünya, n’apıyorsun? Ben burda  muasır devletler seviyesine erişemiyoruz çünkü bakın neler izliyoruz diyorum, sen neler izliyosun! 😀 😀  Üçüncü sırada bir ‘What’s Inside?’ içeriği var ve çıngıraklı yılan inceliyorlar.  Bu da listenin devamı:

screenshot_2

kaynak

CEVAP VER

twenty + 17 =